CYFROWA
BANIALUKA

O Rumcajsie Rozbójniku

Data premiery: 04-11-1990

Jiczin to małe, ale bardzo miłe miasteczko w Czechach, jakich wiele i w Polsce. W tym Jiczinie właśnie, niedaleko wieży ratuszowej, mieszkał szewc. Szewc imieniem Rumcajs. Dziesięć długich lat szewcował Rumcajs cicho i cierpliwie: naprawiał buty, najczęściej stare, najrzadziej nowe, aż pewnego dnia naraził się zwierzchności. Zlekceważył nogi jiczińskiego starosty Humpala. I właśnie z powodu obrażenia słynnej i zasłużonej nogi starosty, znajdujący się przy wieży ratuszowej warsztat szewca Rumcajsa został zamknięty na zawsze, a sam Rumcajs - pod strażą i według regulaminu - wypędzony z miasta, aż do Rzaholeckiego lasu...
O tym, co się dalej działo i dlaczego spokojny szewc Rumcajs został rozbójnikiem, opowiada nasze widowisko. Oprócz tytułowego bohatera zobaczymy w nim znającego wszelkie tajemnice Wodnika, przewrotną lecz naprawdę sympatyczną rusałkę Andulkę, rywalizujące o rękę Rumcajsa Flankę i Ankę, Księcia Pana, Księżną Panią, no i oczywiście słynnego z wielkich nóg i niewielkiego rozumu starostę Kumpala.
Widowisko "O Rumcajsie Rozbujniku” oparte jest na popularnej także w Polsce książce Vaclava Ctvrtka, a bielscy aktorzy przygotowali je wspólnie z twórcami Teatru Lalek z Ostrawy. Wartka i obfitująca w liczne zdarzenia akcja, postaci o wyraźnie zarysowanych charakterach, dowcipne dialogi, pełne humoru sytuacje oraz liczne piosenki sprawiają, że widowisko może zainteresować widza w każdym wieku, choć adresowane jest szczególnie do dzieci szkolnych.

Zdjęcia

Plakaty, afisze

NazwaPobierz
O_Rumcajsie_Rozbójniku-afisz1990.jpg

PowrótDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

www.250teatr.pl