CYFROWA
BANIALUKA

Opowieść o chłopcu i wietrze

Data premiery: 07-12-1991


"Opowieść o chłopcu i wietrze" oparta jest na wyliczankach dziecięcych i znanych powszechnie motywach bajek ludowych. Widowisko zrealizowane jest w konwencji zabawy dziecięcej, z wykorzystaniem umowności i wieloznaczności zarówno w warstwie słownej jak i plastycznej. Swoisty rytm spektaklu wyznaczają wyliczanki i rymowanki, które są nie tylko intermediami w działaniach scenicznych, ale też uzupełniają i wzbogacają samą fabułę. Umowna i rozbudzająca wyobraźnię widza jest sfera plastyczna przedstawienia, niekonwencjonalna i formalnie nietypowa. Zarówno "lalki" jak i "scenografia" budowane są na oczach widzów z kilkunastu podstawowych elementów: kul i półkul różnych rozmiarów, które w zależności od potrzeb zmieniają swą funkcję i konfiguracje, tworząc coraz to nowe postacie i obrazy.
W sferze fabularnej widowisko opowiada o przygodach chłopca, który trzykrotnie odbywa trudną i pełną niecodziennych zdarzeń wędrówkę do wiatru, by odzyskać zabraną przez niego, ostatnią mąkę. Odwaga i dobre uczynki chłopca zostają nagrodzone i wiatr - nie mogąc zwróćić rozproszonej mąki - obdarowuje chłopca czarodziejskimi darami: obrusem na życzenie wypełniającym się jedzeniem i ciągle pełną dukatów sakiewką.
Naiwny i nieprzezory chłopiec w drodze powrotnej traci czarodziejskie przedmioty, ale kolejny dar wiatru: kije-samobije pozwalają mu odzyskać ukradzione przez niegodziwych karczmarzy magiczne przedmioty i swoim dostatkiem podzielić się ze wszystkimi mieszkańcami wioski.

Plakaty, afisze

NazwaPobierz
Opowieść_o_chłopcu_i_wietrze-plakat_Jerzy_Talik1992.jpg
Opowieść_o_chłopcu_i_wietrze-afisz_I.jpg
Opowieść_o_chłopcu_i_wietrze-afisz_II.jpg

Programy, ulotki, zaproszenia

NazwaPobierz
Opowieść_o_chłopcu_i_wietrze-program.pdf
Opowieść_o_chłopcu_i_wietrze-program_ANG.pdf
Opowieść_o_chłopcu_i_wietrze-ulotka_POL.pdf
Opowieść_o_chłopcu_i_wietrze-ulotka_ANG.pdf
Opowieść_o_chłopcu_i_wietrze-ulotka_CHILE.pdf
Opowieść_o_chłopcu_i_wietrze-ulotka_JAP.pdf

PowrótDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

www.250teatr.pl