CYFROWA
BANIALUKA

Krawiec Pan Niteczka

Data premiery: 21-04-1993

Krawiec Pan Niteczka mieszkał sobie w miasteczku Tajdarajda.Był tak chudy, że umiał przeleść przez uszko igły, którą sam trzymał w ręku. Bobry był to człowiek i zawsze uśmiechnięty.Byłby sobie żył szczęśliwie, gdyby nie jedna Cyganka. Wywróżyła mu ona, że zostanie królem. Więc wziął Pan Niteczka zawiniątko - sto igieł i tysiąc kilometrów nici — i ruszył w świat.
Porwał go wiatr i rzucił prosto w ramiona Pana Stracha, herbu Cztery Patyki. Bardzo się obaj pokochali i razem ruszyli w drogę. Pewnego razu przyszli do bardzo dziwnego domu. Stał na czterech łapach i wciąż się obracał. Weszli do środka i zostali niezmiernie gościnnie przyjęci.Gospodarz i jego żona koniecznie chcieli ożenić Pana Niteczkę ze swoją córką, ale on i Pan Strach poznali, że to diabelska rodzina i czym prędzej z czarciego domu uciekli.I poszli dalej. Prosto do Pacanowa, gdzie — jak się dowiedzieli od starego diabła - umarł król. Podeszli do sławnego miasta i aż przystanęli z podziwu: na całym świecie była pogoda, tylko nad Pacanowem padał deszcz. Od mieszczan dowiedzieli się, że kto deszcz zatrzyma, królem zostanie. Krawiec Pan Niteczka postanowił zrobić pogodę i królem zostać. Myślał trzy dni jak to zrobić i wreszcie wymyślił: trzeba zaszyć dziurę w niebie! Przystawił wszystkie drabiny do nieba, wlazł na samą górę i pięknie niebo zacerował .Pogoda zrobiła się śliczna, a królewna natychmiast została żoną Krawca Pana Niteczki. A on - królem. Pan Strach natomiast /herbu Cztery Patyki/ objął urząd Wielkiego Strażnika Państwa i odpędzał wróble od królewskiej głowy.
Tekst bajki Kornela Makuszyńskiego "0 tym, jak krawiec pan Niteczka został królem" posłużył realizatorom spektaklu jako
podstawa do świetnej, w dużej części improwizowanej zabawy teatralnej. Niekonwencjonalne środki wyrazu, oryginalne lalki
/powstające na oczach widza/, swoista filozofia oraz humor sprawiają, że widowisko ogląda się z prawdziwą przyjemnością.

Zdjęcia

Plakaty, afisze

NazwaPobierz
Krawiec_Pan_Niteczka-afisz.jpg

Programy, ulotki, zaproszenia

NazwaPobierz
Krawiec_Pan_Niteczka-ulotka.pdf

PowrótDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

www.250teatr.pl