CYFROWA BANIALUKA
TEATR LALEK BANIALUKA W BIELSKU BIAŁEJ

Jaś i Małgosia

Data premiery: 05-12-1993

Jaś i Małgosia to bohaterowie bliscy każdemu niemal dziecku. W literaturze znanych jest wiele wersji tej popularnej bajki, a do najbardziej upowszechnionych w Polsce należy wersja podawana przez braci Grimm i bajka Jana Brzechwy. Andrzej Łabiniec budując spektakl oparty na przygodach rodzeństwa wypędzonego z domu i zdanego na własny los, stworzył własną wersję bajkowych wydarzeń. Wprowadził do fabuły
nowych sojuszników dzieci: Miłego Białego Kotka i Dobrego Wilka, dzięki któremu dzieci po szczęśliwym wydostaniu się z pułapki zastawionej przez złą Czarownicę nie tylko bezpiecznie wracają do domu, ale i zdobywają wielkie skarby. Te innowacje treściowe służą zarówno urozmaiceniu i wzbogaceniu fabuły jak i pozwalają na pełniejsze określenie charakterów Jasia i Małgosi. Poza tym nic się w bajce nie zmienia: zła
Czarownica i bezlitosna Macocha ponoszą za swe występki zasłużoną karę, a dzieci wraz z ojcem i wiernymi przyjaciółmi żyją odtąd beztrosko i radośnie.
Spektakl zrealizowany jest w konwencji teatru plastycznego.Realizatorom zależy nie tylko na przedstawieniu widzom przygód Jasia i Małgosi ale i na stworzeniu spektaklu oddziałującego na wyobraźnię dziecka. Stąd obecne w przedstawieniu elementy zabawy dziecięcej, umowność i wieloznaczność znaku plastycznego, gra skojarzeń i inny niż zazwyczaj sposób prowadzenia narracji /humor, dystans, zabawa/.
Widowisko "Jaś i Małgosia” stwarza zatem widzom możliwość emocjonalnego uczestniczenia w przygodach bohaterów, ale też i sposobność obserwowania procesu tworzenia przez aktorów /animatorów, aranżerów i kreatorów/ spektaklu teatralnego.

Plakaty, afisze

NazwaPobierz
Jaś_i_Małgosia-afisz.jpg

Programy, ulotki, zaproszenia

NazwaPobierz
Jaś_i_Małgosia-program.pdf
Jaś_i_Małgosia-ulotka.pdf

PowrótDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

www.250teatr.pl