CYFROWA
BANIALUKA

Piękna i Bestia

Data premiery: 25-09-2004

Kolejne przedstawienie Mariána Pecko Piękna i Bestia potwierdza kunszt tego wybitnego artysty, twórcy słynnego spektaklu Mr. ScroogePiękna i Bestia to opowieść o miłości, która staje się istotą życia. Historia o dokonywaniu wyborów, o tęsknocie, poświęceniu, a także próżności, zawiści i głupocie.

W swojej najnowszej realizacji Teatr Lalek Banialuka sięgnął po sztukę Jana Ośnicy, opartą na bajce ludowej. Istotnym walorem tekstu jest jego archaiczny język, stylizowany na staropolszczyznę. Reżyser Marián Pecko oprawił ponadczasowy temat wiecznej tęsknoty za miłością magię i poetyckość. Taki obraz uczucia jest wyraźnym kontrastem dla uproszczonego pojmowania miłości często demonstrowanego w mediach. Stanowi to doskonały punkt wyjścia do rozważań etyczno-moralnych, a także estetycznych.

Wysmakowana scenografia, przejmująca muzyka, finezyjny ruch sceniczny z pewnością oczarują widza. Eva Farkašová stworzyła piękne kostiumy: szlachetne w linii i kolorystyce, uderzające prostotą i jednocześnie niezwykle wyrafinowane. Spektakl łączy klasyczną technikę marionetki z nowoczesnym myśleniem o teatrze. O sile obrazu stanowi nie jego przepych, a oszczędne i jednocześnie efektowne operowanie środkami wyrazu. Duża w tym zasługa niezwykłej wizji scenograficznej Pavola Andraški, który za pomocą scenicznych trików to pogłębia to zamyka przestrzeń sceny. Wszystko to stanowi o nowatorstwie formy teatralnej stosowanej przez Mariána Pecko.

Przedstawienie Piękna i Bestia zostało nagrodzone „Złotą Maską” 2005 za najlepszy spektakl roku dla dzieci. Ponadto twórca scenografii Pavol Andraško uzyskał nominację do nagrody w kategorii najlepsza scenografia.

20-09-2005

  • Udział w 6. Międzynarodowym Festiwalu Lalkarskiego "Spectaculo Interesse" w Ostrawie w Czechach – prezentacja przedstawienia "Piękna i Bestia" Jana Ośnicy w reżyserii Mariána Pecko - Czechy, Ostrawa, Divadlo loutek Ostrava

23-05-2006

  • Udział w XXII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej – prezentacja poza konkursem przedstawienia "Piękna i Bestia" Jana Ośnicy w reżyserii Mariána Pecko - Bielsko-Biała, Teatr Lalek Banialuka, Duża Scena

Filmy

PowrótDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

www.250teatr.pl