CYFROWA
BANIALUKA

Przygody Sindbada Żeglarza

Data premiery: 13-09-2009

Przedstawienie o dzielnym podróżniku to adaptacja baśni Bolesława Leśmiana. Losy perskiego żeglarza z Basry, opływającego nieznane lądy, wyspy i przeżywającego mnóstwo pasjonujących przygód posłużyły reżyserowi za kanwę malowniczego, poetyckiego widowiska.

Historia Sindbada rozgrywa się na styku dwóch wymiarów, czyniąc spektakl interesującym zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów. Wymiar pierwszy to opowiedziana za pomocą lalek, masek i różnorodnych form plastycznych wyprawa w krainę fantazji, marzeń i fascynujących przeżyć. Tutaj Sindbad spotyka dziwne stwory, trafia w tajemnicze miejsca i poznaje ludzi tak niezwykłych, że spotkanie z nimi zmienia całe jego życie. Drugi wymiar narracji to wycieczka w dojrzałość, zderzanie młodzieńczych ideałów z rzeczywistością, poszukiwanie własnej drogi i w konsekwencji przeistoczenie w dorosłego mężczyznę. W istocie Sinbad, pokonując długą drogę przez morza, ale też przez własne słabości, zawody i rozczarowania, kończy podróż jako człowiek spełniony i bohater niezwykle pozytywny – nieulękły i moralnie zwycięski w najtrudniejszych sytuacjach.

Przygody Sindbada Żeglarza to także fascynujący świat sceniczny wykreowany przez litewskich artystów. Pomysłowa, wysmakowana scenografia Giedré Brazyté wywołuje tajemniczą, baśniową krainę z pogranicza snu i jawy. Stonowane, ciepłe barwy sepii przywodzą na myśl gorące, piaszczyste  przestrzenie Orientu, gdzie w baśniowej rzeczywistości może zdarzyć się wszystko. Piękne, wyrafinowane kształty ryb, ptaków, nieznanych stworzeń, gra świateł i kolorów dają obraz przepychu i rozmachu przygód Sinbada. Całości dopełnia niezwykła, oryginalna, pełna orientalnej zmysłowości muzyka Antanasa Jasenki.

Niezwykle sympatyczny, prawy i szlachetny Sindbad, fantasmagoryczne wypadki, egzotyczny, niepokojący, pełen magii i niezwykłości świat uwiedzie wyobraźnię każdego widza Banialuki.

04-10-2010

  • Udział w XIV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2010 w Warszawie (organizowanym przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ) – prezentacja przedstawienia "Przygody Sindbada Żeglarza" Bolesława Leśmiana w reżyserii Jacka Malinowskiego - Warszawa, Teatr Rampa

Filmy

PowrótDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

www.250teatr.pl