CYFROWA
BANIALUKA

AMELKA, BÓBR I KRÓL NA DACHU

Data premiery: 11-12-2020

Przedstawienie dla dzieci od 3 lat 

przekład Jacek Stanisław Buras

reżyseria Lucyna Sypniewska

scenografia Anna Chadaj

muzyka Krzysztof Maciejowski

ruch sceniczny Katarzyna Zielonka

 

Pokaz zamknięty 11 grudnia 2020

 

Życie Amelki, nie jest różowe. Mieszka w kurniku. Musi zawsze wypełniać rozkazy swojej okrutnej, przybranej matki Frygi i jej córki. Wszystko się zmienia pewnego poranka, kiedy Fryga wysyła ją do Szepczącego Lasu po garnek czarnego miodu. Amelka musi zdążyć przed zachodem słońca. W nocy lasem rządzi sowa, której zła sława budzi strach wszystkich mieszkańców krainy. Amelka ma mało czasu jednak po drodze co chwilę się zatrzymuje by pomóc wszystkim, których spotyka. Wędrówka okazuje się nie tylko wyprawą po miód, ale także podróżą w głąb siebie, pozwalającą odkryć Amelce swoją prawdziwą tożsamość i zrozumieć otaczający ją świat.

Amelka, Bóbr i Król na dachu to bardzo popularna sztuka dla najmłodszych widzów autorstwa Tankreda Dorsta i Ursuli Ehler. Konstrukcja opowieści bazuje na monomicie opisanym przez Josepha Campbella w książce Bohater o tysiącu twarzy. Historia Amelki odzwierciedla uniwersalną we wszystkich kulturach podróż bohatera. Dzięki jej konstrukcji rozumiemy, przeżywamy i podążamy za opowieścią intuicyjnie. Z pewnością żaden z widzów nie przejdzie obok tego spektaklu obojętnie.

Przebieg fabularny przedstawienia uzupełnia hipnotyzująca i magnetyczna scenografia, która kreuje niezwykły świat. Scenografka Anka Chadaj, wraz z banialukowymi rzemieślnikami przenosi widza w sam środek Szepczącego Lasu. Feeria barw, niekonwencjonalnych materiałów (w tym z recyclingu, które wzmacniają ekologiczny wymiar opowieści) stają się atutem spektaklu na równi z aktorskimi kreacjami. Zastanawiamy się, która z postaci najbardziej spodoba się fanom naszego teatru? W spektaklu występują: Małgorzata Bulska (Pani Fryga, Grzyb, Pokrzywa) Katarzyna Pohl (Mruksa, Wróżka Lulejka, Sowa), Barbara Rau (Gruszka), Dagmara Włoszek-Rabska (Amelka), Adam Milewski (Bóbr), Radosław Sadowski (Dynia), Piotr Tomaszewski (Król), Tomasz Sylwestrzak (Tajny Radca).

Reżyserka Lucyna Sypniewska ponownie udowadnia, że jej współpraca z wielokrotnie nagradzanym kompozytorem Krzysztofem Maciejowskim przynosi rewelacyjne rezultaty. Niechybnie piosenki ze spektaklu będą nucone przez widzów jeszcze długo po zapadnięciu kurtyny.

Przedstawienie jest z pewnością znakomitą propozycją, by oderwać się od trudnej rzeczywistości. Nie możemy się już doczekać, kiedy spektakl zobaczą najmłodsi. Amelka, Bóbr i stary Król będzie gotowa zaraz po zniesieniu pandemicznych ograniczeń.

Jest to z pewnością znakomita propozycja by oderwać się od otaczającego nas świata. Nie możemy doczekać się, kiedy spektakl zobaczą najmłodsi. Amelka, Bóbr i Król na dachu będzie gotowa zaraz po zniesieniu pandemicznych ograniczeń. Tymczasem musimy zadowolić się pokazem zamkniętym.

 

Zdjęcia

Plakaty, afisze

NazwaPobierz
Banialuka AMELKA plakat 70x100 2021-01 www.jpg

PowrótDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

www.250teatr.pl