CYFROWA
BANIALUKA

Zespół artystyczny:


Piotr Tomaszewski

Piotr Tomaszewski

aktor | asystent reżysera | wykładowca teatralny

 

W Banialuce od 1 września 1990.

Absolwent Policealnego Studium Technik Teatralno-Filmowych w Poznaniu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (obecnie: Akademia Teatralna), Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.

Wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze (w latach 1990-2010), oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatrlanej w Białymstoku na Wydziale Lalkarskim (w latach 1988-1990)

Ważniejsze role:

Ebenezer Scrooge w spektaklu „Mr Scrooge”; Grabiec w spektaklu  „Balladyna”, Kreon w spektaklu  „Antygona”;  Oberon i Tezeusz w spektaklu  „Sen nocy letniej”, Twórca Automatów w spektaklu „Cyrk Dekameron”, Król Purpurii w spektaklu  „Zielony Wędrowiec”,  Sprzedawca w spektaklu „Sklep z zabawkami”,  Guliwer w spektaklu  „Guliwer”, Ojciec w spektaklu  „Przemiana” , Narrator w spektaklu  „Wąż”.

Ważniejsze nagrody:

XVI Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu – nagroda aktorska za rolę w spektaklu „Opowieść o chłopcu i wietrze”.

Nagroda XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu II nagroda zespołowa aktorska za rolę w Gai.

XX Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu – wyróżnienie za rolę w spektaklu Mr Scrooge.

Wyróżnienie honorowe Jury XII Międzynarodowych Toruńskich Spotkań Teatrów Lalek dla zespołu aktorskiego za kreację zbiorową w spektaklu „Siała baba mak” Krystyny Miłobędzkiej w reżyserii Jacka Malinowskiego.

Nagroda Bielskiego Koła ZASP – Laur im. Dembowskiego dla zespołu aktorskiego za kreację zbiorową w spektaklu „Zielony Wędrowiec” Liliany Bardijewskiej w reżyserii Pawła Aignera.

Wyróżnienie aktorskie Jury XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu za rolę Sprzedawcy w przedstawieniu „Sklep z zabawkami” Alexandru Popescu w reżyserii Ewy Piotrowskiej.

Nominacja do „Ikara 2004” – Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Bielska-Białej za całokształt działalności.

Nagroda Jury 6. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Katowice-Dzieciom” za Najlepszą Rolę Męską za kreację w spektaklu „Baśń o Rycerzu bez Konia” Marty Guśniowskiej w reżyserii Janusza Ryla-Krystianowskiego.

Nagroda 26. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu – Nagroda aktorska im. Władysława Jaremy w dziedzinie animacji lalkowej (przyznana przez Sekcję Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich) dla zespołu Teatru Banialuka za role w widowisku „Złoty klucz” Jana Ośnicy w reżyserii Janusza Ryla-Krystianowskiego.

Nagroda Jury VI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY 2013 w Poznaniu dla realizatorów przedstawienia „Złoty klucz” Jana Ośnicy z Teatru Lalek Banialuka za twórcze przywołanie klasyki teatru lalek.

Nagroda zespołowa EMMY Award (Nowy Jork 2007) za „Magiczne drzewo”, najlepszy serial dla młodej widowni na świecie (animacja  krzesła i butów). 

 

Galeria zdjęć


WĄŻ

WĄŻ

SEN NOCY LETNIEJ

SEN NOCY LETNIEJ

CYRK DEKAMERON

CYRK DEKAMERON

MR SCROOGE

MR SCROOGE

PODRÓŻE GULIWERA

PODRÓŻE GULIWERA

SMOK BONAWENTURA

SMOK BONAWENTURA

KRAWIEC NITECZKA

KRAWIEC NITECZKA

TYMOTEUSZ WŚRÓD PTAKÓW

TYMOTEUSZ WŚRÓD PTAKÓW

Przedstawienia

Rok 2017-09-30

    • Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" (przyznawany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego) dla Piotra Tomaszewskiego

Rok 2012-03-27

    • Nominacja do Nagrody Artystycznej ZASP w Bielsku-Białej „Laur Dembowskiego” 2012 za zespołową pracę artystyczną dla Zespołu twórców i wykonawców spektaklu "Złoty Klucz"

Rok 2011-03-27

    • Nominacja do Nagrody "Złota Maska 2011" w kategorii Najlepsza Rola w Teatrze Lalkowym w 2010 dla Piotra Tomaszewskiego za rolę Guliwera w "Podróżach Guliwera" reżyserii Mariána Pecko
    • Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie teatru dla Piotra Tomaszewskiego aktora Teatru Lalek Banialuka

Rok 2009-10-30

    • Nagrody XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu - wyróżnienie aktorskie dla Piotra Tomaszewskiego za rolę Sprzedawcy w przedstawieniu "Sklep z zabawkami" Alexandru Popescu w reżyserii Ewy Piotrowskiej

Rok 2007-06-30

    • Nagroda za najlepszą rolę męską dla Piotra Tomaszewskiego za kreację w spektaklu „Baśń o Rycerzu bez Konia” Marty Guśniowskiej w reż. Janusza Ryla-Krystianowskiego, 6. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Katowice – dzieciom”, Teatr Ateneum, Katowice
    • Nagroda zespołowa EMMY Award (Nowy Jork 2007) za „Magiczne drzewo”, najlepszy serial dla młodej widowni na świecie (animacja  krzesła i butów). 
    • Odznaka Honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej dla Piotra Tomaszewskiego aktora Teatru Lalek Banialuka 

Rok 2006-03-27

    • Nagroda Laur im. Dembowskiego dla Eugeniusza Jachyma, Tomasza Sylwestrzaka, Piotra Tomaszewskiego za kreację zbiorową w spektaklu „Siała baba mak” Krystyny Miłobędzkiej w reżyserii Jacka Malinowskiego 

Rok 2005-01-30

    • Nominacja do nagrody Ikar dla Piotra Tomaszewskiego za całokształt twórczości - Nagroda Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki  

Rok 2014-12-19

    • Nagroda Dyrektora Teatru dla Piotra Tomaszewskiego za role w przedstawieniach „Tymoteusz wśród ptaków” i „Wąż”

Rok 2005-11-30

    • Wyróżnienie honorowe za kreację zbiorową w spektaklu „Siała baba mak” Krystyny Miłobędzkiej reż. Jacek Malinowski dla występujących w przedstawieniu aktorów: Małgorzaty Król, Eugeniusza Jachyma, Tomasza Sylwestrzaka i Piotra Tomaszewskiego – XII Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek  

Rok 2006-06-10

    • XII Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej -  II nagroda zespołowa dla realizatorów i wykonawców przedstawienia „Zielony Wędrowiec” Liliany Bardijewskiej w reż. Pawła Aignera 

Rok 2018-03-27

    • Nagroda Artystyczna ZASP w Bielsku-Białej "Laur Dembowskiego" dla twórców i wykonawców przedstawienia "Oresteja?"

Rok 2001-05-31

    • Wyróznienie aktorskie dla Piotra Tomaszewskiego za rolę Ebenezera Scrooge'a  w spektaklu "Mr. Scrooge" w reżyserii Mariána Pecki - XX Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu.



Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

www.250teatr.pl