CYFROWA
BANIALUKA

Śmierć Tintagilesa

Data premiery: 22-05-1982

Teatr lalek - utożsamiany jest z reguły z teatrem wystawiającym sztuki przeznaczone wyłącznie dla dzieci. Tymczasem teatr ten stara się zainteresować swą artystyczną działalnością także widzów dorosłych. W ubiegłych latach bielska „Banialuka” przygotowała wiele widowisk dla młodzieży i dorosłych, m.in. „Igraszki z diabłem” J.Drdy, „Wicehrabiego przepołowionego" I. Calvino, „Historią o żołnierzu" J. Ramuza, „Nagiego króla” E. Szwarca czy „Harnasie” K. Szymanowskiego. Teraz zaprasza na „Śmierć Tintagilesa” Maurycego Maeterlincka, twórcy teatru symbolistycznego, Teatru Trwogi, Oczekiwania i Milczenia.
Jak każdy z dramatów Maeterlincka, „Śmierć Tintagilesa” posiada fabułę bardzo nikłą: dwie siostry, Ygrena i Bellaniera oraz stary, wierny Aglowal usiłują obronić przed złą królową-babką swego małego brata, następcę tronu – Tintagilesa. Wysiłek ten jednakże z góry skazany jest na niepowodzenie. Nic nie jest w stanie odwrócić fatalnego przeznaczenia, zapobiec nieszczęściu, na które od początku skazany jest Tintagiles.
Sztuka przesiąknięta jest atmosferą tajemnicy, niepokoju i oczekiwania. Realizatorzy widowiska: Jerzy Zitzman (reżyseria), Krzysztof Wejman (scenografia) i Bogumił Pasternak (muzyka) stworzyli oryginalny spektakl, w którym nie tylko słowo, ale przede wszystkim gest, muzyka i światło stanowią podstawowe środki ekspresji.

 

Zdjęcia

Plakaty, afisze

NazwaPobierz
Smierć_Tintagilesa-plakat1982.jpg

Programy, ulotki, zaproszenia

NazwaPobierz
Smierć_Tintagilesa-program1982.pdf

PowrótDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

www.250teatr.pl