CYFROWA
BANIALUKA

Opowieści Lady Maybe

Data premiery: 16-03-1990

Bohaterką nowego widowiska "BANIALUKI" jest Lady Maybe, nieco zwariowana ekscentryczna w ubiorze i manierach stara panna, której jedyną i prawdziwą pasją jest opowiadanie zabawnych i pouczających historyjek. Lady Maybe niczym wielki mag powołuje do życia coraz to nowe postacie, rozdaje role i przydziela zdarzenia, reżyserując wielki spektakl wyobraźni. Pomagają jej w tym nieodłączni towarzysze: Mister Strong i Kot Whittington. Fantazja, temperament i swoiste poczucie humoru Lady Maybe sprawiają, że widz z niesłabnącym zainteresowaniem czeka kolejnych opowieści. A Lady M. — pani "być może" /bo to właśnie oznacza jej nazwisko/ przekonuje nas, że w jej salonie wszystko się może zdarzyć i że tak łatwo można szarawą rzeczywistość zastąpić o ileż bardziej pociągającym światem wyobraźni.
Kanwę "Opowieści Lady Maybe" stanowią "Baśnie angielskie” Josepha Jacobsa znanego w Anglii pisarza i folklorysty żyjącego w XIX wieku. Różne są ich treści i różnorodna forma, ale niemal zawsze piętnują one głupotę i tchórzostwo, chwalą natomiast odwagę i szlachetność, a nade wszystko zdrowy rozsądek. Dykteryjki o głupcach, w których szczególnie lubuje się Lady Maybe, nadają przedstawieniu żartobliwy ton i lekką atmosferę, ale Lady Meybe zna także inne opowieści. Na przykład tę - bajkę o rybie i pierścieniu, czyli o nieuchronności przeznaczenia. Jest to historia pełna wydarzeń i nieoczekiwanych zwrotów akcji, czarodziejskiej magii i baśniowego uroku. Broni szlachetności i dobra, piętnuje nikczemność, zło i występek, a jednocześnie poucza, że z przeznaczeniem walczyć nie można.
"Opowieści Lady Maybe" zawierają jeszcze inne wątki baśniowe, a niektóre z nich są doskonale znane dzieciom z polskich i obcych zbiorów baśni. Całe widowisko jest dowicipne i pełne zabawnych sytuacji, opowiadane lekko i z przymrużeniem oka, urozmaicone łatwo wpadającymi w ucho piosenkami. Jego realizatorzy proponują widzom rozrywkę, ale też zachęcają ich do refleksji, do zastanowienia się nad wartościami ważnymi w życiu człowieka. Atrakcyjny dla widza jest sposób prezentowania scenicznych wydarzeń, budowanie na oczach publiczności świata teatru; atrakcyjna plastyka spektaklu i zastosowane w nim różnorodne techniki teatralne.

Zdjęcia

Plakaty, afisze

NazwaPobierz
Opowieści_Lady_Maybe-afisz_1990.jpg
Opowieści_Lady_Maybe-afisz.jpg

Programy, ulotki, zaproszenia

NazwaPobierz
Opowieści_Lady_Maybe-program_1990.pdf

PowrótDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

www.250teatr.pl